Lot: 379

89th Tribal Art Auction

Mask of a nature spirit "mulwalwa"

D. R. Congo, Kuba

Provenance Size Starting price / estimated price
Alain Guisson, Brussels, Belgium
Kevin Conru, London, Great Britain
Jaap Bongers, San Jose, USA
H: 12.6 inch 1500 EUR

wood, polychrome paint,

Binkley, David A. & Patricia Darish, Kuba, Milan 2009, pl. 18